Olimpiadi Invernali Giovanili Lillehammer 2016: calendario, date, programma e orari

Lillehammer-2016-1.jpg

Venerdì 12 febbraio avranno inizio i Giochi Olimpici Giovanili di Lillehammer 2016: in dieci giorni di competizioni verranno distribuite 70 medaglie d’oro distribuite in quindici sport invernali. Andiamo a scoprire il calendario e tutto il programma delle gare.

CALENDARIO

FRIDAY – DAY 1 – 12/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A1

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B1

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #1

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #1

SATURDAY – DAY 2 – 13/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A2

09.30 – 12.30
Cross-Country Skiing | Ladies’ Cross-Country Cross Free

09.55 – 12.45
Cross-Country Skiing | Men’s Cross-Country Cross Free

10.30 – 11.40
Alpine Skiing | Ladies’ Super-G | Super-G

10.30 – 13.45
Speed Skating | Ladies’ 500m

11.03 – 14.00
Speed Skating | Men’s 500m

12.00 – 13.20
Alpine Skiing | Men’s Super-G | Super-G

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B2

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 1 – Fastest Lap

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 1 – Fastest Lap

14.00 – 15.30
Figure Skating | Pairs | Short Program

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 2 – Shooting Accuracy

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 2 – Shooting Accuracy

16.00 – 19.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A3

16.00 – 18.25
Figure Skating | Men | Short Program

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #2

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #2

19.30 – 22.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B3

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #3

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #3

SUNDAY – DAY 3 – 14/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A4

09.00 – 10.15
Snowboarding | Ladies’ Halfpipe

10.00 – 12.00
Luge | Men’s Singles | Singles

10.20 – 11.20
Alpine Skiing | Ladies’ Alpine Combined | Combined | Super-G

10.50 – 12.15
Snowboarding | Men’s Halfpipe

11.30 – 12.30
Alpine Skiing | Men’s Alpine Combined | Combined | Super-G

12.00 – 15.00
Short Track Speed Skating | Ladies’ 1000m

12.15 – 13.00
Biathlon | Men’s 7.5km Sprint | Men’s 7.5km Sprint

12.20 – 15.15
Short Track Speed Skating | Men’s 1000m

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B4

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 3 – Skating Agility

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 3 – Skating Agility

13.10 – 14.30
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Halfpipe

14.00 – 14.30
Alpine Skiing | Ladies’ Alpine Combined | Combined | Slalom

14.00 – 15.40
Figure Skating | Ice Dance | Short Dance

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 4 – Fastest Shot

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 4 – Fastest Shot

14.45 – 15.20
Alpine Skiing | Men’s Alpine Combined | Combined | Slalom

14.45 – 15.30
Biathlon | Women’s 6km Sprint | Women’s 6km Sprint

15.00 – 16.15
Freestyle Skiing | Men’s Ski Halfpipe

16.00 – 19.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A5

16.10 – 18.35
Figure Skating | Ladies | Short Program

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #4

19.30 – 22.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B5

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #4

MONDAY – DAY 4 – 15/02

09.00 – 12.15
Snowboarding | Ladies’ Snowboard Cross

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A6

09.30 – 12.30
Snowboarding | Men’s Snowboard Cross

10.00 – 11.55
Luge | Women’s Singles | Singles

10.30 – 13.15
Speed Skating | Ladies’ 1500m

11.00 – 11.45
Biathlon | Men’s 10km Pursuit | Men’s 10km Pursuit

11.35 – 13.30
Speed Skating | Men’s 1500m

12.00 – 14.00
Figure Skating | Pairs | Free Skating

12.30 – 15.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B6

13.00 – 14.35
Luge | Doubles | Doubles

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 5 – Passing Precision

13.00 – 14.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 5 – Passing Precision

13.15 – 14.00
Biathlon | Women’s 7.5km Pursuit | Women’s 7.5km Pursuit

13.20 – 16.15
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Cross

13.35 – 16.30
Freestyle Skiing | Men’s Ski Cross

14.20 – 17.00
Figure Skating | Men | Free Skating

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Qualification | Skill 6 – Puck Control

14.30 – 16.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Qualification | Skill 6 – Puck Control

16.00 – 19.00
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-A | Session A7

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #5

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #5

19.30 – 22.30
Curling | Mixed Team | Round Robin Group-B | Session B7

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #6

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #6

TUESDAY – DAY 5 – 16/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Tie-breaker Session

09.30 – 12.45
Cross-Country Skiing | Ladies’ Sprint Classic

09.30 – 10.30
Luge | Team Relay | Team Relay

09.45 – 13.00
Cross-Country Skiing | Men’s Sprint Classic

10.00 – 13.15
Snowboarding | Team Ski-Snowboard Cross

10.00 – 12.45
Short Track Speed Skating | Ladies’ 500m

10.00 – 13.15
Alpine Skiing | Ladies’ Giant Slalom | Slalom

10.15 – 13.00
Short Track Speed Skating | Men’s 500m

10.45 – 11.20
Nordic Combined | Men’s Individual Gundersen NH/5km | Ski Jumping | Competition Round

12.00 – 14.00
Ski Jumping | Ladies’ Individual | Competition

12.25 – 14.25
Ski Jumping | Men’s Individual | Competition

12.30 – 14.30
Figure Skating | Ice Dance | Free Dance

13.30 – 16.30
Curling | Mixed Team | Quarter-finals

13.30 – 14.00
Nordic Combined | Men’s Individual Gundersen NH/5km | Cross-Country

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #7

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #7

15.00 – 17.35
Figure Skating | Ladies | Free Skating

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #8

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #8

18.00 – 23.00
Curling | Mixed Team | Semi-finals

20.00 – 20.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 1 – Fastest Lap

20.30 – 21.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 2 – Shooting Accuracy

21.00 – 21.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 3 – Skating Agility

21.30 – 22.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 4 – Fastest Shot

22.00 – 22.30
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 5 – Passing Precision

22.30 – 23.00
Ice Hockey | Women’s Skills Challenge | Final | Skill 6 – Puck Control

WEDNESDAY – DAY 6 – 17/02

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Finals | Gold Medal Game

09.00 – 12.00
Curling | Mixed Team | Finals | Bronze Medal Game

10.00 – 13.20
Alpine Skiing | Men’s Giant Slalom | Slalom

10.30 – 12.15
Speed Skating | Mixed NOC Team Sprint

11.00 – 11.45
Biathlon | Single Mixed Relay | Single Mixed Relay

THURSDAY – DAY 7 – 18/02

10.00 – 11.15
Cross-Country Skiing | Ladies’ 5km Free

10.00 – 13.10
Alpine Skiing | Ladies’ Slalom | Slalom

10.00 – 13.00
Ski Jumping | Mixed Team | Competition

12.00 – 13.15
Cross-Country Skiing | Men’s 10km Free

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #9

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Preliminary Round | Game #10

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #10

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Preliminary Round | Game #9

20.00 – 20.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 1 – Fastest Lap

20.30 – 21.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 2 – Shooting Accuracy

21.00 – 21.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 3 – Skating Agility

21.30 – 22.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 4 – Fastest Shot

22.00 – 22.30
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 5 – Passing Precision

22.30 – 23.00
Ice Hockey | Men’s Skills Challenge | Final | Skill 6 – Puck Control

FRIDAY – DAY 8 – 19/02

09.00 – 22.30
Curling | Mixed Doubles | Round of 32

09.00 – 11.30
Skeleton | Women’s Individual | Individual

09.40 – 12.10
Skeleton | Men’s Individual | Individual

10.00 – 13.05
Alpine Skiing | Men’s Slalom | Slalom

10.00 – 12.15
Freestyle Skiing | Ladies’ Ski Slopestyle

10.30 – 12.15
Speed Skating | Ladies’ Mass Start

11.02 – 12.30
Speed Skating | Men’s Mass Start

13.00 – 15.15
Snowboarding | Men’s Slopestyle

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Semifinals | Game #12

14.00 – 17.00
Ice Hockey | Women | Semifinals | Game #11

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Men | Semifinals | Game #11

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Semifinals | Game #12

SATURDAY – DAY 9 – 20/02

09.00 – 17.00
Curling | Mixed Doubles | Round of 16

10.00 – 12.00
Bobsleigh | Women’s Monobob | Monobob

10.00 – 12.15
Snowboarding | Ladies’ Slopestyle

11.00 – 12.45
Alpine Skiing | Parallel Mixed Team Event

11.00 – 11.45
Nordic Combined | Nordic Mixed Team NH/3×3.3km | Ski Jumping | Competition Round

12.00 – 14.45
Short Track Speed Skating | Mixed NOC Team Relay

13.00 – 15.15
Freestyle Skiing | Men’s Ski Slopestyle

13.30 – 14.20
Nordic Combined | Nordic Mixed Team NH/3×3.3km | Cross-Country

14.00 – 16.00
Bobsleigh | Men’s Monobob | Monobob

14.00 – 19.55
Figure Skating | Mixed NOC Team | Mixed NOC Team

17.00 – 21.00
Curling | Mixed Doubles | Quarter-finals

17.00 – 20.00
Ice Hockey | Women | Finals | Bronze Medal Game #13

20.00 – 23.00
Ice Hockey | Men | Finals | Bronze Medal Game #13

SUNDAY – DAY 10 – 21/02

09.00 – 13.00
Curling | Mixed Doubles | Semi-finals

11.00 – 14.00
Ice Hockey | Women | Finals | Gold Medal Game #14

12.00 – 13.30
Biathlon | Mixed Relay | Mixed Relay

13.00 – 16.00
Curling | Mixed Doubles | Finals | Gold Medal Game

13.00 – 16.00
Curling | Mixed Doubles | Finals | Bronze Medal Game

15.00 – 18.00
Ice Hockey | Men | Finals | Gold Medal Game #14

Clicca qui per mettere “Mi piace” alla nostra pagina Facebook
Clicca qui per iscriverti al nostro gruppo
Clicca qui per seguirci su Twitter

Immagine: Lillehammer 2016

giulio.chinappi@oasport.it

 

Lascia un commento

Top