Pallanuoto, Mondiali Kazan 2015: programma, orari e TV

Pallanuoto-Settebello-Tempesti-3-Renzo-Brico.jpg

Scattano tra meno di una settimana i Mondiali delle discipline acquatiche a Kazan, città russa. Presente ovviamente la pallanuoto, con Setterosa e Settebello che vanno alla caccia di una medaglia e del pass per le Olimpiadi di Rio 2016.

Questo il programma completo della competizione. Ricordiamo che la Rai trasmetterà la maggior parte degli incontri in diretta sui suoi canali sportivi.

DATE TIME EVENT ROUND
26.07 09:30 – 10:35 Women’s W1:CAN – NZL Preliminary Round
26.07 10:50 – 11:55 Women’s W2:KAZ – ESP Preliminary Round
26.07 12:10 – 13:15 Women’s W3:AUS – GRE Preliminary Round
26.07 13:30 – 14:35 Women’s W4:RSA – NED Preliminary Round
26.07 17:30 – 18:35 Women’s W5:BRA – USA Preliminary Round
26.07 18:50 – 19:55 Women’s W8:RUS – FRA Preliminary Round
26.07 20:10 – 21:15 Women’s W6:JPN – ITA Preliminary Round
26.07 21:30 – 22:35 Women’s W7:HUN – CHN Preliminary Round
27.07 09:30 – 10:35 Men’s M1:CRO – CAN Preliminary Round
27.07 10:50 – 11:55 Men’s M2:BRA – CHN Preliminary Round
27.07 12:10 – 13:15 Men’s M3:GRE – ITA Preliminary Round
27.07 13:30 – 14:35 Men’s M5:RSA – ARG Preliminary Round
27.07 17:30 – 18:35 Men’s M6:HUN – KAZ Preliminary Round
27.07 18:50 – 19:55 Men’s M4:USA – RUS Preliminary Round
27.07 20:10 – 21:15 Men’s M7:SRB – MNE Preliminary Round
27.07 21:30 – 22:35 Men’s M8:JPN – AUS Preliminary Round
28.07 09:30 – 10:35 Women’s W9:NED – GRE Preliminary Round
28.07 10:50 – 11:55 Women’s W10:AUS – RSA Preliminary Round
28.07 12:10 – 13:15 Women’s W11:ITA – USA Preliminary Round
28.07 13:30 – 14:35 Women’s W12:BRA – JPN Preliminary Round
28.07 17:30 – 18:35 Women’s W13:FRA – CHN Preliminary Round
28.07 18:50 – 19:55 Women’s W14:HUN – RUS Preliminary Round
28.07 20:10 – 21:15 Women’s W15:ESP – NZL Preliminary Round
28.07 21:30 – 22:35 Women’s W16:CAN – KAZ Preliminary Round
29.07 09:30 – 10:35 Men’s M10:GRE – USA Preliminary Round
29.07 10:50 – 11:55 Men’s M11:KAZ – ARG Preliminary Round
29.07 12:10 – 13:15 Men’s M12:RSA – HUN Preliminary Round
29.07 13:30 – 14:35 Men’s M13:AUS – MNE Preliminary Round
29.07 17:30 – 18:35 Men’s M14:SRB – JPN Preliminary Round
29.07 18:50 – 19:55 Men’s M9:RUS – ITA Preliminary Round
29.07 20:10 – 21:15 Men’s M15:CHN – CAN Preliminary Round
29.07 21:30 – 22:35 Men’s M16:CRO – BRA Preliminary Round
30.07 09:30 – 10:35 Women’s W17:BRA – ITA Preliminary Round
30.07 10:50 – 11:55 Women’s W18:JPN – USA Preliminary Round
30.07 12:10 – 13:15 Women’s W19:HUN – FRA Preliminary Round
30.07 13:30 – 14:35 Women’s W21:CAN – ESP Preliminary Round
30.07 17:30 – 18:35 Women’s W22:KAZ – NZL Preliminary Round
30.07 18:50 – 19:55 Women’s W20:RUS – CHN Preliminary Round
30.07 20:10 – 21:15 Women’s W23:AUS – NED Preliminary Round
30.07 21:30 – 22:35 Women’s W24:RSA – GRE Preliminary Round
31.07 09:30 – 10:35 Men’s M17:RSA – KAZ Preliminary Round
31.07 10:50 – 11:55 Men’s M18:HUN – ARG Preliminary Round
31.07 12:10 – 13:15 Men’s M19:SRB – AUS Preliminary Round
31.07 13:30 – 14:35 Men’s M20:JPN – MNE Preliminary Round
31.07 17:30 – 18:35 Men’s M21:CRO – CHN Preliminary Round
31.07 18:50 – 19:55 Men’s M23:GRE – RUS Preliminary Round
31.07 20:10 – 21:15 Men’s M22:BRA – CAN Preliminary Round
31.07 21:30 – 22:35 Men’s M24:USA – ITA Preliminary Round
01.08 10:50 – 11:55 Women’s W25:4A – 4B Elimination Round (Second)
01.08 12:10 – 13:15 Women’s W26:4C – 4D Elimination Round (Second)
01.08 13:30 – 14:35 Women’s W27:2A – 3B Elimination Round (Second)
01.08 17:30 – 18:35 Women’s W28:3A – 2B Elimination Round (Second)
01.08 18:50 – 19:55 Women’s W29:2C – 3D Elimination Round (Second)
01.08 20:10 – 21:15 Women’s W30:3C – 2D Elimination Round (Second)
02.08 10:50 – 11:55 Men’s M25:4A – 4B Elimination Round (Second)
02.08 12:10 – 13:15 Men’s M26:4C – 4D Elimination Round (Second)
02.08 13:30 – 14:35 Men’s M27:2A – 3B Elimination Round (Second)
02.08 17:30 – 18:35 Men’s M28:3A – 2B Elimination Round (Second)
02.08 18:50 – 19:55 Men’s M29:2C – 3D Elimination Round (Second)
02.08 20:10 – 21:15 Men’s M30:3C – 2D Elimination Round (Second)
03.08 09:30 – 10:35 Women’s W31:LW25 – LW26 15th-16th Place
03.08 10:50 – 11:55 Women’s W32:WW25 – WW26 13th-14th Place
03.08 12:10 – 13:15 Women’s W33:LW27 – LW29 Quarterfinal
03.08 13:30 – 14:35 Women’s W34:LW28 – LW30 Quarterfinal
03.08 17:30 – 18:35 Women’s W35:1A – WW29 Quarterfinal
03.08 18:50 – 19:55 Women’s W36:1B – WW30 Quarterfinal
03.08 20:10 – 21:15 Women’s W37:1C – WW27 Quarterfinal
03.08 21:30 – 22:35 Women’s W38:1D – WW28 Quarterfinal
04.08 09:30 – 10:35 Men’s M31:LM25 – LM26 15th-16th Place
04.08 10:50 – 11:55 Men’s M32:WM25 – WM26 13th-14th Place
04.08 12:10 – 13:15 Men’s M33:LM27 – LM29 Quarterfinal
04.08 13:30 – 14:35 Men’s M34:LM28 vs LM30 Quarterfinal
04.08 17:30 – 18:35 Men’s M35:1A – WM29 Quarterfinal
04.08 18:50 – 19:55 Men’s M36:1B – WM30 Quarterfinal
04.08 20:10 – 21:15 Men’s M37:1C – WM27 Quarterfinal
04.08 21:30 – 22:35 Men’s M38:1D – WM28 Quarterfinal
05.08 10:50 – 11:55 Women’s W39:LW33 – LW34 11th-12th Place
05.08 12:10 – 13:15 Women’s W40:WW33 – WW34 9th-10th Place
05.08 15:30 – 16:35 Women’s W41:LW35 – LW36 Semi-finals
05.08 17:00 – 18:05 Women’s W42:LW37 – LW38 Semi-finals
05.08 20:30 – 21:35 Women’s W43:WW35 – WW36 Semi-finals
05.08 22:00 – 23:05 Women’s W44:WW37 – WW38 Semi-finals
06.08 10:50 – 11:55 Men’s M39:LM33 – LM34 11th-12th Place
06.08 12:10 – 13:15 Men’s M40:WM33 – WM34 9th-10th Place
06.08 15:30 – 16:35 Men’s M41:LM35 – LM36 Semi-finals
06.08 17:00 – 18:05 Men’s M42:LM37 – LM38 Semi-finals
06.08 20:30 – 21:35 Men’s M43:WM35 – WM36 Semi-finals
06.08 22:00 – 23:05 Men’s M44:WM37 – WM38 Semi-finals
07.08 14:00 – 15:05 Women’s W45:LW41 – LW42 7th – 8th Place
07.08 15:30 – 16:35 Women’s W46:WW41 – WW42 5th – 6th Place
07.08 20:30 – 21:35 Women’s W47:LW43 – LW44 3rd – 4th Place
07.08 22:00 – 23:05 Women’s W48:WW43 – WW44 1st – 2nd Place
07.08 23:20 Awarding ceremony Women’s AWW48 Awarding ceremony
08.08 14:00 – 15:05 Men’s M45:LM41 – LM42 7th – 8th Place
08.08 15:30 – 16:35 Men’s M46:WM41 – WM42 5th – 6th Place
08.08 20:30 – 21:35 Men’s M47:LM43 – LM44 3rd – 4th Place
08.08 22:00 – 23:05 Men’s M48:WM43 – WM44 1st – 2nd Place
08.08 23:20 Awarding ceremony Men’s AWM48 Awarding ceremony

Foto: Renzo Brico

Lascia un commento

Top